Realizacja oraz wyniki projektu „Mechatronika gwarancją rozwoju nowoczesnego przemysłu”

W Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu, w ramach programu Erasmus+ realizowany był projekt pt. ”Mechatronika gwarancją rozwoju nowoczesnego przemysłu”. Był on skierowany do uczniów kształcących się w zawodach: monter-mechatronik, mechanik pojazdów samochodowych i elektromechanik pojazdów samochodowych. Celem projektu było podwyższenie kwalifikacji zawodowych i językowych uczniów oraz poznanie kultury naszych zachodnich sąsiadów. Projekt trwał od 01.06.2015 do 31.05.2017 r. W tym czasie zostały zorganizowane trzy staże:

- jeden dla 16 uczniów klasy o profilu monter-mechatronik  w  Handwerkskammer Hildesheim-Südndsi,

- dwa dla 36 mechaników i elektromechaników pojazdów samochodowych w Kreishandwerkerschaft Waldeck-Frankenberg w Korbach.

Przed wyjazdem uczniowie brali udział w cyklu zajęć przygotowawczych, w skład których wchodziły spotkania dotyczące kompetencji zawodowych i językowych. Stażyści uczestniczyli także w warsztatach pedagogiczno-instruktażowych. Przygotowanie uczniów do wyjazdu sprawdzono w czasie testów potwierdzających ich umiejętności. Takie testy przeprowadzono również po powrocie ze stażu, aby określić stopień przyrostu wiedzy
i umiejętności uczestników. Dane przedstawia poniższa tabela nr 1, uczniowie za każdym razem mogli uzyskać maksymalnie sto punktów.

Lp.

80,56

92,28

94,11

Analiza wyników pokazuje, że podczas zajęć przygotowawczych oraz samego stażu uczniowie pogłębili wiedzę, udoskonalili umiejętności zawodowe oraz zwiększyli kompetencje językowe (wzbogacili i utrwalili słownictwo z języka niemieckiego z zakresu eksploatacji, obsługi, diagnostyki mechatroniki samochodowej i ogólnej).

W ramach stażu zajęcia i ćwiczenia odbywały się pod stałym nadzorem opiekunów - nauczycieli przedmiotów zawodowych ze strony niemieckiej. Zajęcia były prowadzone w języku Partnera, dlatego uczestniczył w nich  również lektor-tłumacz, co ułatwiło komunikację między instruktorem a  uczestnikami projektu.

Przez 14 dni stażyści  poznawali nowoczesne technologie wykorzystywane przez koncern VW. Soboty, niedziele i niektóre popołudnia były przeznaczone na spotkania z kulturą regionu.

Założenia programowe projektu w zakresie szkolenia zostały w pełni zrealizowane. Uczestnicy staży to przygotowani na wyzwania nowoczesnego rynku pracy młodzi ludzie, którzy, oprócz kompetencji zawodowych,  wykształcili umiejętność przybierania elastycznych postaw w stosunku do różnych form zatrudnienia w firmach regionu poznańskiego.

Wszyscy uczestnicy po zdanym egzaminie praktycznym otrzymali certyfikaty i europassy mobilności potwierdzające ich umiejętności zawodowe. Zostały one wręczone na zorganizowanej 20.04.2017 r. VIII sesji logistyczno-mechatroniczne.

Wiesław Światłowski

Organem prowadzącym Zespół Szkół nr 1 w Swarzędzu jest Powiat Poznański.