Kolejny staż w ramach projektu: ”Diagnostyka podstawą sprawności urządzeń mechatronicznych w pojazdach samochodowych”

Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich

w Swarzędzu na stażu w ramach projektu: ”Diagnostyka podstawą sprawności urządzeń mechatronicznych w pojazdach samochodowych”

w czasie od 28.01.2018r. do 10.02.2018r. uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej o specjalności: mechanik i  elektromechanik pojazdów samochodowych przebywali w ramach projektu:

„ Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” z programu „POWER VET w BBZ Kreishandwerkerschaft Waldeck-Frankenberg w miejscowości Korbach  na terenie Niemiec.

O bezpieczeństwo i prawidłowy przebieg szkolenia ze strony polskiej dbali opiekunowie – nauczyciel przedmiotów zawodowych: Wiesław Światłowski, oraz germanistka Aldona Urbaniak, a ze strony niemieckiej dyrektor Kreishandwerkschaft Waldeck w Korbach Gerhard Brühl oraz mistrz działu mechatroniki pojazdów samochodowych Marco Böhmecke, który prowadził zajęcia teoretyczne i praktyczne. Uczestnicy projektu poznawali nowoczesne technologie informatyczne, specjalistyczny sprzęt związany z diagnostyką pojazdów, poszerzając swoją wiedzę w zakresie mechatroniki  pojazdów samochodowych. Centrum Kształcenia Zawodowego w Korbach jest bardzo dobrze wyposażone w nowoczesny sprzęt w warsztacie samochodowym i w najnowocześniejsze aparaty diagnostyczne. Połączenie teorii z praktyką wpłynęło znacząco na zdobycie wiedzy przez  uczestników projektu. Umiejętności praktyczne, które uczniowie zdobyli podczas zajęć, zostały potwierdzone przez otrzymane certyfikaty oraz dokumenty Europass-Mobilność. Istotą wyjazdu do niemieckiego ośrodka szkoleniowego była również potrzeba kształcenia i doskonalenia umiejętności językowych. Wizyta w Korbach była również znakomitą okazją do poznania kultury, historii i tradycji regionu. Uczniowie zwiedzili zamek w Waldeck, miasto Kassel, Fritzlar, i Willingen, gdzie znajduje się znana skocznia narciarska, na której odbyły się zawody pod nazwą „Wilingien Five 2018” zaliczane do Pucharu Świata. W pobliżu Korbach są jeziora Eder i Diemel z zaporami wodnymi. Uczestnicy projektu mogli zobaczyć te zapory i zapoznać się z ich historią.

Wiesław Światłowski

Organem prowadzącym Swarzędzką Jedynkę jest Powiat Poznański