Ekonomiści z wizytą w siedzibie Patrona - firmie IKEA BSC

W dniu 26 marca 2018 roku grupa uczniów ze Swarzędzkiej Jedynki odwiedziła siedzibę Patrona klas ekonomicznych – firmę IKEA Business Service Center Sp. z o.o. w Poznaniu.

Podczas wizyty uczniowie zapoznali się z historią firmy, przedmiotem jej działalności oraz zakresem czynności wykonywanych przez poszczególne działy: finansowe, księgowe oraz kadrowo-płacowe. Zapoznali się także z koncepcją Activity Based Workplace wykorzystaną przy projektowaniu nowoczesnego biura. Activity Based Workplace to wybiegające w przyszłość myślenie o zmieniającej się specyfice pracy i potrzebach pracownika. Wspomniana koncepcja opiera się na analizie zadań, które wykonują pracownicy każdego dnia i podziale przestrzeni biurowej na kilka obszarów, z których pracownicy wybierają ten, który odpowiada określonej formie ich aktywności.

W drugiej części spotkania młodzież uczestniczyła w warsztatach, polegających na przyporządkowaniu czynności wykonywanych w firmie do odpowiedniego obszaru wyodrębnionego w biurze tj. Base Camp, Open Collaboration, Virtual Collaboration, High Focus, czy Meeting Room - zgodnie z poznaną wcześniej koncepcją. Warsztaty przybliżyły uczniom specyfikę i organizację pracy w firmie oraz były okazją do sprawdzenia swojego poziomu wiedzy z języka angielskiego. Prowadząca spotkanie Pani Katarzyna Berkowska motywowała młodzież do nauki języków obcych, które są wykorzystywane w codziennej pracy w firmie.

Uczniowie mogli także spotkać zeszłorocznych absolwentów Technikum Ekonomicznego ZS1 w Swarzędzu, którzy pracują w IKEA BSC - Natalię Dziurkę i Michała Adamskiego, którzy opowiedzieli jak wyglądał ich staż oraz obecna praca w firmie. Do ich zadań jako pracowników zatrudnieniowych w dziale usług HR należy wykonywanie zadań z zakresu kalkulacji wynagrodzeń, administracji personalnej oraz obsługi systemów HR.

Podczas wizyty uczniowie zwiedzili supernowoczesne biuro, w tym miejsca przystosowane do pracy indywidualnej, przestrzeń do pracy zespołowej, miejsca przystosowane do udziału w telekonferencjach, do prowadzenia poufnych rozmów i do indywidualnej pracy wymagającej pełnej koncentracji oraz pokój spokoju i relaksu. Młodzi ekonomiści mogli również zaobserwować jak wygląda praca w centrum nowoczesnych usług biznesowych oraz kultura organizacyjna firmy. Podczas wizyty u Patrona skosztowali również pysznej kawy.

Dziękujemy Pani Katarzynie Berkowskiej za zaangażowanie w organizację całej wizyty oraz miłą atmosferę spotkania.

Monika Nowak