Dozo Sushi Bar w Swarzędzkiej Jedynce

W dniu 28.03.2018 w Zespole Szkół Nr 1 w Swarzędzu odbył się pokaz kulinarny sporządzania sushi .

W pokazie wzięli udział uczniowie klas gastronomicznych i hotelarskich Swarzędzkiej Jedynki, a przeprowadzili go Sushi Masterzy z Dozo Sushi Bar w Swarzędzu.

Sushi to potrawa japońska złożona z gotowanego ryżu zaprawionego octem ryżowym oraz najróżniejszych dodatków w postaci przeważnie surowych: owoców morzawodorostów nori, kawałków ryb, warzyw, grzybów, a także omletu japońskiego, tofu, ziarna sezamowego.

Tradycyjnie sushi spożywa się palcami lub pałeczkami. Do sushi podaje się sos sojowy, zielony japoński chrzan wasabi o intensywnym smaku oraz marynowany imbir. Do sushi najczęściej zamawia się zieloną herbatę.

Sushi zawiera w sobie składniki, których prozdrowotne właściwości są dobrze znane. Są to np. ryby, czyli bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, warzywa zawierające wiele witamin i minerałów, awokado - źródło zdrowych tłuszczów, i tofu dobre źródło łatwo przyswajalnego białka. Wszystkie składniki, wykorzystywane do sushi, są zawsze świeże. Wodorosty, czyli płaty nori, w które zawija się rolki są dobrym źródłem witamin i składników mineralnych

Sushi Masterzy zapoznali uczniów z nazewnictwem i sposobami zwijania rolek. Młodzież miała również możliwość własnoręcznie skomponować i przygotować sushi pod okiem wykwalifikowanych kucharzy.

Podczas pokazu wszyscy uczestnicy mieli możliwość degustacji różnego rodzaju maków
oraz zapoznania się z arkanami ich przyrządzania.

Uwieńczeniem pokazu było przygotowanie lodów śmietankowych z owocami z wykorzystaniem elementów kuchni molekularnej i ciekłego azotu.

Uczniowie byli bardzo zachwyceni pokazem i możliwością spróbowania profesjonalnie przygotowanego sushi.

W przerwie odbyła się prezentacja zdjęć i wspomnień czterech uczniów naszej szkoły z praktyk w La Rochelle we Francji.

Tekst i zdjęcia Dorota Witecka

Organem prowadzącym Zespół Szkół nr 1 w Swarzędzu jest Powiat Poznański