ZS 1 na warsztatach w Brazylii

W sierpniu 2019 r. jako nauczycielki przedmiotów gastronomicznych miałyśmy możliwość reprezentować Zespół Szkół nr 1 w Swarzędzu na kursie polskiej gastronomii w Brazylii. Warsztaty w ramach Tygodnia Kuchni Polskiej odbywały się w partnerskim mieście powiatu poznańskiego São José dos Pinhais oraz po raz pierwszy również w Kurytybie, w szkołach zawodowych SENAC specjalizujących się w kursach dla studentów i instruktorów. Miasta te są głównymi ośrodkami polonijnymi w Brazylii. Zainteresowanie polską kuchnią oraz kulturą  jest bardzo duże, zarówno ze strony osób polskiego pochodzenia jak i rdzennych mieszkańców Brazylii.

Warsztaty skierowane były przede wszystkim do restauratorów chcących wprowadzić polskie potrawy do menu swoich lokali. Poprzedzone były wykładem na temat historii polskiej gastronomii oraz polskich tradycji  kulinarnych. Następnie wspólnie przygotowywaliśmy tradycyjne potrawy, takie jak: żurek, pierogi, bigos, barszcz z krokietem, placki ziemniaczane i wiele innych. Warsztaty odbyły się po raz trzeci, ale pierwszy raz wzięli w nich udział instruktorzy i restauratorzy z całego stanu Parana.

Podczas warsztatów oraz całego pobytu panowała bardzo serdeczna atmosfera. Brazylijczycy są ludźmi bardzo otwartymi i życzliwymi, a zetknięcie z polską kulturą i Polakami ma dla nich ogromne znaczenie.

Zakończenie warsztatów było bardzo uroczyste. Odegrano hymn polski i brazylijski, zespół folklorystyczny Wawel zaprezentował polskie tańce ludowe, były oficjalne przemówienia i podziękowania. W wydarzeniu wzięli udział Pedro Marotta, Konsul Generalny Argentyny w Paraná; Luis Sossella, Konsul Peru; Mariano Czaikowski, Konsul Honorowy Ukrainy; Darci Piana, Wiceprezydent Izby Handlowej; Toninho Fenelon, Prefekt São José dos Pinhais; Maria Nogueira, Prezes Komitetu Współpracy Partnerskiej São José dos Pinhais; przedstawiciele władz stanowych oraz polskich społeczności w regionie.

Zwieńczeniem uroczystości była degustacja potraw kuchni polskiej, które przygotowali uczestnicy kursu według naszych wskazówek.

Dorota Witecka, Agnieszka Wójcik