Petersburg2013

Program wizyty, którzy przygotowali dla nas uczniowie partnerskiej Szkoły Ogólnokształcącej nr 96; był bardzo bogaty i niezwykle ciekawy. Przechadzając się jego ulicami, podziwialiśmy przepiękną architekturę. Mieliśmy okazję zobaczyć takie „perełki” architektoniczne, jak: Sobór Smolny, Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego, Sobór Kazański czy Sobór św. Izaaka. Spacerując Newskim Prospektem, wstąpiliśmy do największego muzeum na świecie – Ermitażu, w którym znajdują się dzieła takich wielkich artystów, jak: Leonarda da Vinci, Petera Paula Rubensa, Rembrandta, Pabla Picasso czy Clauda Moneta.

W programie wymiany nie mogło zabraknąć wizyty w Pałacu Maryjskim, gdzie swoją siedzibę ma Zgromadzenie Ustawodawcze Petersburga. Przedstawiono nam historię tego miejsca oraz miasta. Mieliśmy także zaszczyt poznać deputowanego do Parlamentu pana Pawła Soltana.

Odwiedziliśmy też Carskie Sioło ze słynną Bursztynową Komnatą, jak również– Peterhof. Wzięliśmy udział również w spektaklu baletowym, pt.Giselle. Wszystko to zrobiło na nas imponujące wrażenie.

W ramach programu wizyty mieliśmy możliwość nie tylko zobaczyć Sankt Petersburg i okolice, poznać jego najciekawsze i najpiękniejsze zakątki, przede wszystkim poznaliśmy nowych, wspaniałych ludzi. Mieliśmy także okazję obcować z nieznaną nam dotąd kulturą m.in. poprzez uczestnictwo w zajęciach historii i informatyki w partnerskiej Szkole Ogólnokształcącej nr 96 oraz wspólne świętowanie Dnia Nauczyciela. Bardzo dziękujemy przyjaciołom ze Szkoły nr 96 za gościnność i wspaniały program, opiekunom – dyrektorowi szkoły, Przemysławowi Jankiewiczowi i nauczycielce języka rosyjskiego, p. Grażynie Strużyńskiej za sprawowanie opieki i stworzenie wspaniałej atmosfery podczas wyjazdu.

W wymianie udział wzięli: Martyna Andrzejewska z kl. 3TE, Sandra Dziaduła i Magdalena Hetmańczyk z kl. 4TH, Natalia Woźniak z kl. 3TI, Bartek Brzozowski z kl. 3LO, Tomasz Dembiński z kl. 2TS Aleksander Półtoraczyk z kl. 2TM, Przemysław Szczerkowski z kl. 3TG.
Martyna Andrzejewska/  G a l e r i a