impresje

Pomysł na spotkanie z Fryderykiem Chopinem i jego muzyką zrodził się z chwilą ustanowienia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2010 Rokiem Fryderyka Chopina. Celem uroczystości było przypomnienie sylwetki i twórczości genialnego polskiego muzyka. Wszyscy zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać wykładu pana Andrzeja Chylewskiego – muzyka, muzykologa i krytyka muzycznego pt. Dlaczego kochamy Chopina oraz krótkiego koncertu pana Grzegorza Rudnego – studenta III roku Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, który zagrał Etiudę c-moll zwaną Rewolucyjną, Walca Minutowego Des-dur oraz Mazurka Es- dur.

Fryderyk Chopin został przedstawiony zgromadzonym nie tylko jako niezrównany poeta fortepianu, ale również jako mężczyzna, w życiu którego ogromną rolę odegrały kobiety. Można było obejrzeć i wysłuchać prezentacji pt. Muzy Chopina przygotowanej przez uczniów klasy 1 ATL pod kierunkiem pani Karoliny Osowskiej-Wolińskiej. Dużą niespodzianką dla gości była możliwość wysłuchania jednego z największych i najbardziej znanych dzieł Chopina – Etiudy Rewolucyjnej w niecodziennej wersji – na rockowo.

Podczas spotkania nie zabrakło oczywiście pięknej poezji inspirowanej postacią Fryderyka Chopina, której recytacji podjęli się uczniowie klasy 3 ATI: Kamil Budziałowski, Szymon Kaczmarek, Dawid Leśny, Dawid Nowak, Adam Ochowiak i Bartosz Olchowik.

Fryderyk Chopin znany był ze swojego poczucia humoru i dystansu do samego siebie. Zwieńczeniem Impresji był więc pełen dowcipu film przygotowany przez uczniów klasy

2 ATI  - Szymona Czerniaka i Jakuba Rybaka.

W trakcie spotkania nastąpiło także rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. Uśmiech Chopina oraz wręczenie nagród laureatom.

I miejsce zdobyła Anna Król z klasy 2 BH, II Monika Olszewska z klasy 3 BTL, III zdobyli: Tomasz Plackowski i Marcin Waliszka z klasy 3 ATL, a wyróżnione zostały uczennice klasy 1 C – Klaudia Klimas i Małgorzata Szymczak.

Mamy nadzieję, że spotkanie, wypełnione piękną muzyką i czarem, jaki towarzyszy postaci Fryderyka Chopina, dostarczyło wszystkim gościom wielu niezapomnianych wrażeń.

Agata  Dziennik

Anna Kukfisz