Historią nie należy żyć, ale należy ją znać. August Cieszkowski

W dwusetną rocznicę urodzin Augusta Cieszkowskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił oddać hołd temu wyjątkowemu uczonemu, pisarzowi, politykowi, patriocie, działaczowi społecznemu i gospodarczemu, intelektualiście i publicyście. W historii polskiej XIX-wiecznej myśli naukowej w zakresie ekonomii i filozofii nazwisko Cieszkowski jest wyznacznikiem postępu na miarę europejską, a zarazem światową.

Czytaj więcej

Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2014/2015

Dnia 29.09.2014r przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły. W głosowaniu wziło udział 632 uczniów, którzy wybierali swoich przedstawicieli wśród 25 kandydatów. Wśród wszystkich głosów 32 głosy były oddane źle. Komisja wyborcza w składzie: Agnieszka Jezierska, Mateusz Guderczyk, Łukasz Bączyk, Oscar Guderczyk oraz uczniowie klasy 2 tg czuwali nad prawidłowym przebiegiem głosowania. Nauczycielem nadzorującym przebieg wyborów był opiekun Samorządu Uczniowskiego Karolina Wieczorek.

Czytaj więcej

Fundusze Norweskie – najnowsze wydarzenia

W dniach 24-26 września 2014 r. przedstawiciele Dyrekcji Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu złożyli wizytę w szkole norweskiego partnera – Sande videregående skole. Było to już drugie, przewidziane w programie współpracy, oficjalne spotkanie władz obu partnerskich szkół.

Czytaj więcej

Spotkania ze sztuką w Swarzędzkiej Jedynce

26 września w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu odbyło się spotkanie uczniów z panem Jerzym Omelczukiem, niepełnosprawnym artystą malującym ustami, należącym do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami. Pan Jerzy przyjechał do Swarzędzkiej Jedynki wraz z żoną Bogusławą, opiekunem oraz z psem o sympatycznym imieniu - Mela. Program spotkania obejmował prezentację dzieł, wykonanie obrazu oraz rozmowę artysty z uczniami na temat jego życia i malarstwa. Uczniowie byli pod wrażaniem niezwykłych umiejętności artysty.

Czytaj więcej

Ruszyła Akademia CISCO

Uczniowie Swarzędzkiej Jedynki mają możliwość bezpłatnego kształcenia dodatkowego. Tym razem propozycja szkoły dotyczy Akademii CISCO, która przygotuje do uzyskania certyfikatu zawodowego Cisco Certified Networking Associate (CCNA).

Czytaj więcej

V Jesienny Festyn Jedynki 19.09.2014

Tradycją naszej szkoły stały się jesienne imprezy i, zgodnie z nią, 19 września odbył się w Swarzędzu kolejny, piąty już, Jesienny Festyn Jedynki, zorganizowany przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu. Impreza, współorganizowana przez Starostwo Powiatowe oraz Radę Rodziców naszej szkoły, adresowana była przede wszystkim do społeczności lokalnej, która mimo typowo jesiennej aury, tłumnie przybyła bawić się w gronie najbliższych.  

Czytaj więcej

15medali dla Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu na Mistrzostwach Powiatu Poznańskiego w Lekkiej Atletyce

11 września w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu odbyły się Mistrzostwa Szkoły w Lekkiej Atletyce. Jak co roku zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Świadczy o tym liczba zawodników i zawodniczek, którzy wzięli udział w zawodach. Około 100 osób walczyło o medale w biegach na 100, 400 i 1000 metrów oraz w skokach w dal, wzwyż i pchnięciu kulą.

Czytaj więcej

Zespół eSjeden na Dożynkach w Nekli.

W niedzielę 7 września 2014 roku odbyły się Powiatowe Dożynki w Nekli. Jako że święto Plonów jest odwołaniem do kultury ludowej, w programie nie mogło zabraknąć stałych, tradycyjnych elementów – korowodu dożynkowego oraz uroczystości obrzędowych, w tym roku w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego Poligrodzianie z Poznania.

Czytaj więcej

Wycieczka do Cichowa

Szlakiem Mickiewiczowskim 5 czerwca uczniowie  Swarzędzkiej Jedynki z klasy ITM i IC z wychowawcami wybrali się na wycieczkę Szlakiem Mickiewiczowskim.  Za najważniejszy punk programu uznać można zwiedzanie Skansenu Filmowego Soplicowo w Cichowie. Cichowo to urokliwa wieś w powiecie kościańskim, położona ok. 30 km na południowy wschód od Kościana. Młodzież  odbyła podróż w czasie. W 1999 roku sprowadzono tam obiekty tworzące Soplicowo na planie filmowym „Pana Tadeusza”.

Czytaj więcej