Trio eS1

TRIO eS1 zwyciężyło w III Gminnym Przeglądzie Piosenki Polskiej w Swarzędzu Dnia 29 stycznia 2014 r. w Gimnazjum nr 3 im. Polskich Noblistów w Swarzędzu odbył się III Gminny Przegląd Piosenki Polskiej. Uczestnicy konkursu walczyli w dwóch kategoriach, na poziomie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz w kategoriach: solista i zespół. Zespół Szkół nr1 w Swarzędzu reprezentowały dwie solistki Agnieszka Pałkowska z klasy I VW i Angelika Chąpińska z klasy III Technikum Ekonomicznego, a także zespół TRIO eS1 w składzie: Sandra Bocian, Angelika Chąpińska, Magdalena Hetmańczyk. To właśnie nasze TRIO eS1 zdobyło aż dwie nagrody! Dziewczęta otrzymały wyróżnienie w kategorii szkół ponadgimnazjalnych za niezwykle dynamiczne i perfekcyjne wykonanie piosenki z musicalu Metro pt. Kopciuszek.

Czytaj więcej

olimp filozoficzna

Martyna Andrzejewska i Kinga Janiak z klasy III TE zakwalifikowały się do etapu okręgowego XXVI Olimpiady Filozoficznej Już po raz kolejny uczniowie Swarzędzkiej Jedynki zmagali się z tematami zaproponowanymi młodzieży ponadgimnazjalnej przez organizatorów Olimpiady Filozoficznej. Uczniowie z klas: 2TI, 3TI, 3 TE pracowali pod kierunkiem Elżbiety Jankiewicz, nauczycielki języka polskiego, nad tematem Do czego ludziom potrzebna jest wolność (w 50-tą rocznicę śmierci Kazimierza Ajdukiewicza). Po wstępnej recenzji 10 prac zostało przesłanych do Instytutu Filozofii UAM w Poznaniu. Z przyjemnością informujemy, że do etapu okręgowego XXVI Olimpiady Filozoficznej zakwalifikowało się 11 osób, w tym aż dwie ze Swarzędzkiej Jedynki! Gratulujemy i zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w kolejnych edycjach tej interdyscyplinarnej olimpiady.

Czytaj więcej

święto patronów

Święto Patronów Szkoły w swarzędzkiej Jedynce21 stycznia 2014 roku w auli Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu odbyło się już po raz kolejny Święto Patronów Szkoły – Powstańców Wielkopolskich. Obecnie upływa 95. rocznica tego jedynego zwycięskiego zrywu niepodległościowego w dziejach naszego państwa i narodu. Szkoła przybrała w tym dniu odświętny wystrój do którego dostosowała się młodzież naszej placówki dydaktycznej. Wśród zaproszonych na uroczystość gości byli między innymi: dyrektor Wydziału Edukacji starostwa powiatowego w Poznaniu – Piotr Pietryga, radna powiatu poznańskiego oraz przewodnicząca Komisji Oświaty i Wychowania – Barbara Antoniewicz, a także dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Długiej Goślinie – Renata Olszewska. Volkswagen Poznań reprezentowała Ewa Kulesza – Bonarska. Zebranych gości i uczestników powitała wicedyrektor szkoły Anna Cichocka – Majchrzak, a uroczystość poprowadziła przedstawicielka Koła Historycznego, uczennica klasy pierwszej Technikum Ekonomicznego – Aleksandra Rutkowska.

Czytaj więcej

XX wieczór przy samowarze

XX Wieczór przy samowarze 14.01.2014r. w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu odbył się jubileuszowy XX Wieczór przy samowarze. Tematem tegorocznego spotkania było: Polska i Rosja - wspólnota kultur. Wieczór przy samowarze to impreza wpisana w kalendarz szkolnych wydarzeń artystycznych. Celem spotkań jest zapoznanie ze sztuką, kulturą i literaturą Rosji. Jednym z założeń jest przełamywanie stereotypów o naszych wschodnich sąsiadach, w myśl zasady, że akceptujemy to, co znamy i rozumiemy.

Czytaj więcej

maturzyści

UWAGA MATURZYŚCI ! W dniu 13.02. od godz. 12:00 do 15:00 lub14.02. od godz. 08:00 do 12:00 każda osoba, która złożyła deklarację maturalną zobowiązana jest do złożenia podpisu na wydruku, potwierdzając jednocześnie zgodność danych z deklaracją. Zgodnie z procedurami maturalnymi jest to obowiązek osób deklarujących zdawanie matury. Zgłosić należy się w sekretariacie szkoły.

Czytaj więcej

Stolowski olimpiada logistyczna

Stanisław Stołowski ze Swarzędza w gronie finalistów Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej 51 uczniów z 37 szkół ponadgimnazjalnych wywalczyło miejsce w finale VI Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. Bezpłatne studia, praktyki i staże oraz cenne nagrody rzeczowe są już na wyciągnięcie ręki. Finał olimpijskich zmagań odbędzie się 7 marca 2014 r. w siedzibie Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu.Tegoroczni finaliści pokonali niemal 7 tys. konkurentów, wykazali się dużą pracowitością, wiedzą i opanowaniem. Przed nimi jeszcze jedna próba – ta najważniejsza. Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej to najtrudniejszy etap, bo złożony w całości z zadań i pytań problemowych. Przystąpi do niego Stanisław Stołowski z Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu.

Czytaj więcej

Makłowicz w zs1

Spotkanie pełne sma(cz)ków. Robert Makłowicz w Swarzędzkiej Jedynce 5 grudnia 2013 roku gościem Swarzędzkiej Jedynki był dziennikarz, podróżnik i krytyk kulinarny Robert Makłowicz. W czasie spotkania odbył się live cooking – czyli „gotowanie na żywo”. Potrawy, w tym wypadku placki ziemniaczane, przygotowywane były na naszych oczach. W trakcie pokazu Robert Makłowicz opowiadał o przepisie oraz sposobie podania dania. Znany z programów telewizyjnych mistrz przyrządzania posiłków i barwnej opowieści przybliżył uczniom historię ziemniaka oraz omówił jego znaczenie dla organizmu człowieka. Opowiadał też wiele ciekawych historii z własnej pracy i dzielił się wrażeniami z kulinarnych podróży. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali wskazówek oraz ciekawostek  dotyczących sztuki kulinarnej. Spotkanie z Makłowiczem zakończyła wspólna sesja zdjęciowa i degustacja placków ziemniaczanych, wykonanych przez uczniów klas gastronomicznych. /Dorota Witecka, Magdalena Chmielewska/  

Czytaj więcej

Kuchnia molekularna

Kuchnia molekularna 9 grudnia 2013 roku w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu odbył sił pokaz kuchni molekularnej. Jest to rodzaj kuchni wykorzystujący wiedzę naukową na temat gotowania. Łączy naturę z nauką. Substancje wykorzystywane do gotowania molekularnego to naturalne związki chemiczne. Ciekły azot stosowany jest do zamrażania potraw, wyciąg z alg morskich ma właściwości zagęszczające i pozwalające zmieniać konsystencję wielu dań. Kucharze molekularni próbują, w laboratoryjnych warunkach, znaleźć idealne receptury oraz formy potraw - zachowując ich naturalny smak, a czasem nawet nieco go udoskonalając.  Pokaz przeprowadzony został przez profesjonalistów z międzynarodowym doświadczeniem, które zdobywali w najlepszych restauracjach w Polsce i Europie. W pokazie wzięli udział uczniowie klas technikum gastronomicznego. Mieli oni okazję zobaczyć nietypowe wykorzystanie ciekłego azotu czy suchego lodu. Po pokazie mogli spróbować serka w otoczce białkowej i kawioru owocowego. Uczniowie, zachęceni nietypowym wykorzystaniem fizyki i chemii w kuchni, będą  poznawać tajniki kuchni molekularnej w ramach koła gastronomicznego.   /Agnieszka Wójcik, Magdalena Chmielewska/ 

Czytaj więcej

pomoc świąteczna

Świąteczna wizyta w domu pomocy społecznej w Poznaniu Okres Bożego Narodzenia to czas, w którym obdarowujemy się prezentami, sprawiamy radość bliskim osobom, a przede wszystkim pamiętamy o tych, którzy w tych dniach najbardziej potrzebują bliskości, radości, wsparcia i ciepła. 19 grudnia 2013 roku uczniowie klasy III  technikum hotelarskiego wraz z wychowawcą Agnieszkę Wójcik odwiedzili Dom Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo w Poznaniu. Uczniowie z okazji świąt Bożego Narodzenia przygotowali upominki dla ludzi chorych i cierpiących. Podczas wizyty wspólnie odśpiewali kolędy, złożyli życzenia świąteczne i wręczyli wszystkim pensjonariuszom prezenty. Spotkaniu towarzyszyły wzruszenie i radość. Wielu osobom łza zakręciła się w oku.  W ramach podziękowań uczniowie zostali poczęstowani słodyczami, a także otrzymali ozdobną choinkę, wykonaną przez mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Poznaniu. /Agnieszka Wójcik, Magdalena Chmielewska/

Czytaj więcej