Porozumienie z BTL

Porozumienie z Bazą Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu 6 czerwca 2014 r. odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy między 31 Bazą Lotnictwa Taktycznego Poznań - Krzesiny a Zespołem Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu. Spotkanie rozpoczęło się przemówieniem pana Przemysława Jankiewicza – Dyrektora Szkoły, który przybliżył zebranym gościom, nauczycielom i uczniom zadania szkoły i cel podpisania porozumienia. Bardzo ważnym punktem całej uroczystości było wystąpienie przedstawiciela 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań – Krzesiny – majora Rafała Falcenlobena, który przedstawił historię związaną z powstaniem jednostki, bogatymi jej tradycjami oraz obecnymi zadaniami, jakie 31 BLT wykonuje.

Czytaj więcej

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

Zenon Wawrzyniak z ZS nr 1 w pierwszej dziesiątce finalistów diecezjalnego etapu XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Sukces nigdy nie jest efektem „słomianego zapału” – tu trzeba przejść przez prawdziwy ogień” [James Medison]. Przekonali się o tym uczniowie Swarzędzkiej Jedynki: Angelika Majewska z klasy 2TE, Barbara Szymczak z klasy 4TE oraz Zenon Wawrzyniak z klasy 1F. Zmierzyli się z etapem diecezjalnym XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Konkurs ten jest zachętą do sięgania po Pismo Święte. W tym roku młodzież pochyliła się nad tekstem Pierwszej i Drugiej Księgi Królewskiej oraz Ewangelią św. Marka. Dzięki zaangażowaniu i pracy włożonej w przygotowanie się do konkursu Zenon Wawrzyniak zakwalifikował się do pierwszej dziesiątki.

Czytaj więcej

Olimpiada wiedzy hotelarskiej

Uczennica Swarzędzkiej Jedynki Finalistką VI Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej w Kołobrzegu Do grona finalistów etapów centralnych olimpiad przedmiotowych dołączyła Sandra Dziaduła, uczennica klasy IV Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu. Sandra dotarła do finału V Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej w Kołobrzegu. Sukces jest tym bardziej znaczący, że z całego kraju zakwalifikowało się tylko 32 uczniów z najlepszymi wynikami. W końcowej klasyfikacji Sandra Dziaduła zajęła 6 miejsce w kraju. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. 

Czytaj więcej

Uczniowie w Krems 14

Uczniowie Swarzędzkiej Jedynki w AustriiW grudniu 2013 r. Zespół Szkół nr 1 w Swarzędzu podpisał umowę o współpracy ze Szkołą Winiarską z austriackiego miasta Krems. W wyniku tego porozumienia w dniach 16.05 – 22.05.2014 r. uczniowie z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Technikum Hotelarstwa z opiekunami (p. Gabrielą Pepetą i p. Mają Tkaczyk) przebywali w Szkole Winiarstwa w Krems w ramach wymiany doświadczeń pomiędzy młodzieżą obu placówek.Uczniowie ZS1 mogli poznać funkcjonowanie austriackiej szkoły na kilku płaszczyznach - od historii pielęgnacji i uprawy winorośli, prezentację maszyn do produkcji win, do samodzielnej produkcji i sprzedaży szlachetnych trunków w Centrum Kompetencji przez młodzież Szkoły Winiarskiej.

Czytaj więcej

Najlepsi u najlepszych

Najlepsi u najlepszych Już nasi przodkowie wiedzieli, że bez pracy nie ma kołaczy. Wiedzą o tym również uczniowie Swarzędzkiej Jedynki, a wśród nich jeden z najlepszych  uczniów klasy czwartej technikum gastronomicznego, Wojciech Klimas, który został wyróżniony za szczególne osiągnięcia i umiejętności kulinarne oraz za  udział w programie „Wiecie, co jecie, w poznańskim powiecie”.Dla Wojtka  nagrodą był staż  w restauracji  Atelier Amaro w Warszawie- jedynej w Polsce restauracji, posiadającej gwiazdkę Michelin.Uczeń Swarzędzkiej Jedynki pracował w Atelier Amaro pod kierownictwem samego szefa- Wojciecha Modesto Amaro- znanego m. inn. z programu telewizyjnego  Top Chef  i  polskiej   edycji programu Hell’ s Kitchen.

Czytaj więcej

Marszałek Woźniak

Marszałek Marek Woźniak w ZS1W piątek 9 maja odbyło się spotkanie z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego Markiem Woźniakiem. Ta data nie była przypadkowa, bowiem jest to Dzień Unii Europejskiej, święto obchodzone od 1985 roku na pamiątkę ustanowienia Planu Schumana z 1950 roku, który zapoczątkował integrację kontynentu europejskiego. Z tej okazji Marszałek wraz z Tomaszem Łubińskim, Wicestarostą Poznańskim oraz Barbarą Antoniewicz, radną powiatu, przybył do Swarzędzkiej Jedynki, by porozmawiać o Dniach Otwartych Funduszy Europejskich oraz Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki, z którego szkoła w pełni korzysta. Wystąpienie Marszałka poprzedziły prezentacje uczniów, którzy w ramach projektu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci, odbyli staże w Berufsbildenden Schulen w Neustadt am Rübenberge oraz Centrum Kształcenia Zawodowego w Korbach w Niemczech. Uczniowie opowiedzieli o swoim pobycie w niemieckich miejscowościach bogato ilustrując swój wywód zdjęciami, z szczególnym uwzględnieniem zajęć praktycznych oraz wizytach w fabrykach Volkswagena.

Czytaj więcej

stypendia dla maturzystów2014

Stypendia dla maturzystów „Maturzysto! Fundacja Edukacyjna im. Jerzego Juzonia organizuje III edycję stypendiów dla młodzieży. W roku akademickim 2014/2015 Fundacja zamierza przyznać 400 stypendiów wypłacanych w 10 miesięcznych ratach po 544 zł.  

Czytaj więcej

V sesja log-mech 2014

V SESJA LOGISTYCZNO - MECHATRONICZNA 11 kwietnia 2014 roku w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu odbyła po raz piąty sesja logistyczno - mechatroniczna, poświęcona zawodom przyszłości( logistyk, spedytor oraz mechatronik).

Czytaj więcej

Praktyka w Neustadt

Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu z wizytą w Neustadt Od 09.03.2014r. do 29.03.2014r. 18 uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej o specjalnościach: monter-mechatronik przebywali na stażu w ramach projektu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci w Berufsbildenden Schulen w Neustadt am Rübenberge w Niemczech. W projekcie zaplanowane są  dwa trzytygodniowe staże oraz przygotowanie pedagogiczno-kulturowe. Na ten cel przeznaczone jest ponad 70000 euro.  Autorem projektu oraz organizatorem wyjazdu jest nauczyciel powyższej szkoły Wiesław Światłowski.

Czytaj więcej

Dzień Informatyczny

Dzień Informatyczny W czwartek 10-04-2014 odbył się w naszej szkole po raz 7 Dzień Informatyczny. Organizatorami byli nauczyciele przedmiotów informatycznych oraz uczniowie klas Technikum Informatycznego. Swoją obecnością w trakcie otwarcia uroczystości DI zaszczyciły nas: Pani Bożena Szydłowska Poseł na Sejm RP, Pani Monika Lis-Nożyńska Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Poznańskiego oraz Pani Barbara Antoniewicz Przewodnicząca Komisji Oświaty Starostwa Poznańskiego.

Czytaj więcej