Logistyk

Pierwsze sukcesy uczniów ze Swarzędza w VI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Logistycznej Znane są już wyniki pierwszego, szkolnego etapu VI Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej.  534 z prawie 7 tys. uczniów, którzy podjęli tegoroczne wyzwanie zmierzy się w etapie okręgowym. Jego zwycięzcy zawalczą o bezpłatne studia, staże, praktyki i cenne nagrody w marcowym finale, który odbędzie się w siedzibie Wyższej Szkoły Logistyki – Organizatora olimpiady.Ponad pół tysiąca przyszłych logistyków z sukcesem pokonało pierwszy etap VI Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. Awans do drugiego etapu wywalczyli ci, którzy najlepiej odpowiedzieli na 25 testowych pytań z zakresu podstaw logistyki oraz roli transportu i spedycji. Wśród nich znalazło się czworo reprezentantów Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu: Sara Sochacka, Stanisław Stołowski, Bartosz Pacyński i Krystian Peterek.  

Czytaj więcej

Petersburg

Swarzędzka Jedynka znów w PetersburguNa przełomie września i października 2013 roku uczniowie Swarzędzkiej Jedynki wraz z opiekunami po raz kolejny udali się do jednego z najpiękniejszych miast Rosji - Sankt Petersburga. Wymiana pomiędzy szkołami polską i rosyjską trwa już nieprzerwanie 15 lat.Tym razem podróżowaliśmy przez Litwę, Łotwę oraz Estonię. W Wilnie zobaczyliśmy m.in. Ostrą Bramę, Wileńską Katedrę, Uniwersytet Wileński wraz z dziedzińcem Piotra Skargi, kościół św. Anny, celę Konrada, znaną nam z III części Dziadów oraz wiele, wiele innych ciekawych miejsc.     Zachwyceni Litwą i jej przepiękną stolicą, myśleliśmy, że nic nas już nie zaskoczy. A to nie prawda – Ryga to prawdziwie europejskie miasto, a Petersburg…Program wizyty, przygotowali dla nas uczniowie partnerskiej Szkoły Ogólnokształcącej nr 96; był bardzo bogaty i niezwykle ciekawy. Przechadzając się jego ulicami, podziwialiśmy przepiękną architekturę. Mieliśmy okazję zobaczyć takie „perełki” architektoniczne, jak: Sobór Smolny, Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego, Sobór Kazański czy Sobór św. Izaaka. Spacerując po Newskim Prospektem, wstąpiliśmy do największego muzeum na  świecie – Ermitażu, w którym znajdują się dzieła takich wielkich artystów, jak: Leonardo da Vinci, Peter Paul Rubens, Rembrandt, Pablo Picasso czy Claude Monet.W programie wymiany nie mogło zabraknąć wizyty w Pałacu Maryjskim, gdzie swoją siedzibę ma Zgromadzenie Ustawodawcze Petersburga. Przedstawiono nam historię tego miejsca oraz miasta. Mieliśmy także zaszczyt poznać deputowanego do Parlamentu   Pana Pawła Soltana. Odwiedziliśmy też Carskie Sioło ze słynną Bursztynową Komnatą i pałac i ogrody Peterhof . Wzięliśmy także udział w spektaklu baletowym, pt. Giselle. Wszystko to zrobiło na nas imponujące wrażenie. W ramach programu wizyty mieliśmy możliwość nie tylko zobaczyć Sankt Petersburg i okolice, poznać jego najciekawsze i najpiękniejsze zakątki, przede wszystkim poznaliśmy nowych, wspaniałych ludzi. Mieliśmy także okazję obcować z nieznaną nam dotąd kulturą m.in. poprzez uczestnictwo w zajęciach z historii i informatyki w partnerskiej Szkole Ogólnokształcącej nr 96. Wspólnie też świętowaliśmy Dzień Nauczyciela. Bardzo dziękujemy przyjaciołom Rosji za gościnność i wspaniały program, opiekunom – dyrektorowi szkoły, Przemysławowi Jankiewiczowi i nauczycielce języka rosyjskiego, p. Grażynie Strużyńskiej za sprawowanie opieki i stworzenie wspaniałej atmosfery podczas wyjazdu, W wymianie udział wzięli uczniowie klas technikalnych: Martyna Andrzejewska z kl. 3TE, Sandra Dziaduła i Magdalena Hetmańczyk z kl. 4TH, Natalia Woźniak z kl. 3TI, Tomasz Dembiński z kl. 2TS  Aleksander Półtoraczyk z kl. 2TM, Przemysław Szczerkowski z kl.3TG oraz Bartek Brzozowski z kl. 3LO.

Czytaj więcej

Pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc w przypadku nagłego zatrzymania krążenia Gdyby więcej ludzi umiało udzielać pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia  -100,000 osób rocznie w Europie mogłoby żyć  – twierdzi Europejska Rada Resuscytacji.  Każdego roku u około 400,000 Europejczyków występuje nagłe i niespodziewane NZK, z czego w ok. 350,000 przypadkach zdarza się to poza szpitalem. Nagłe NZK poza szpitalem może zdarzyć się wszędzie, na przykład na ulicy, w miejscu pracy, w czasie ćwiczeń rekreacyjnych oraz innego typu wysiłku fizycznego. Przeważająca większość NZK występuje w domu. Aktualnie mniej niż jedna osoba na dziesięć przeżywa to zdarzenie. Podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) przez świadków zdarzenia może spowodować 2-3 krotny wzrost przeżywalności. Niestety na dzień dzisiejszy tylko w 1 przypadku na 5 zdarzeń pozaszpitalnego nagłego zatrzymania krążenia podejmowana jest resuscytacja. Zwiększenie częstości podejmowania resuscytacji mogłoby uratować 100,000 istnień ludzkich w Europie rocznie.  “Niestety jedynie niewielki odsetek osób, u których występuje nagłe zatrzymanie krążenia poza szpitalem otrzymuje pomoc wystarczająco szybko, aby przeżyć” mówi Professor Maaret Castrén, Karolinska Institutet, Szwecja, przewodnicząca ERC. Tymczasem resuscytacja krążeniowo-oddechowa jest łatwiejsza niż większość ludzi uważa. Pokazuje to między innymi interaktywny film edukacyjny „Nagłe zatrzymanie krążenia”:https://www.szkolenia-bhp24.pl/nagle-zatrzymanie-krazenia  Film powstał pod patronatem merytorycznym Polskiej Rady Resuscytacji, przy wsparciu Urzędu Miasta Krakowa. Widz nie tylko śledzi akcję filmu, ale może aktywnie w niej uczestniczyć poprzez dokonywanie wyborów prawidłowych wariantów pierwszej pomocy. Dzięki temu łatwiej zapamiętać prawidłowy algorytm udzielania pomocy poszkodowanemu.Zachęcamy do zapoznania się z filmem. Pamiętaj jednocześnie, iż w celu opanowania techniki udzielania pierwszej pomocy warto skorzystać z darmowych, organizowanych przez liczne stowarzyszenia i fundacje - dla bezpieczeństwa Twoich najbliższych!

Czytaj więcej

Czas Zawodowców

CZAS ZAWODOWCÓWZapraszamy do obejrzenia relacji z pobytu uczniów klasy 4TI na tygodniowej praktyce na Politechnice Poznańskiej w ramach projektu "Czas zawodowców"! CZAS ZAWODOWCÓw - film    

Czytaj więcej

elektromechanik Korbach 2013

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Swarzędzu z wizytą w Kreishandwerkerschaft Waldeck-Frankenberg w miejscowości KorbachOd 06.10.2013r. do 26.10.2013r. uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej o specjalnościach: mechanik i elektromechanik pojazdów samochodowych przebywali w ramach projektu „Uczenie się przez całe zycie” Leonardo da Vinci, w Centrum Kształcenia Zawodowego w Korbachw Niemczech. Tytuł projektu „KSZTAŁCENIE ZAWODOWE W ZJEDNOCZONEJ EUROPIE” O bezpieczeństwo i prawidłowy przebieg szkolenia dbali opiekunowie – nauczyciele przedmiotów zawodowych: Wiesław Światłowski, Czesław Dudek oraz germanistka Regina Woroch,. Autorem i realizatorem projektu jest dr inż. Wiesław Światłowski Ze strony niemieckiej o prawidłowy przebieg szkolenia zadbali dyrektor Kreishandwerkschaft Waldeck Korbach Gerhard Brühl, oraz kierownik działu mechatroniki pojazdów samochodowych Marco Böhmecke, który prowadził zajęcia teoretyczne i praktyczne.

Czytaj więcej

fryzjerki wKorbach

Fryzjerki ze Swarzędzkiej Jedynki w KorbachW dniach 22.09 - 28.09.2013 grupa uczennic z Zespołu  Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu przebywała w Korbach  w Niemczech. Wyjazd został zorganizowany przy wsparciu Starostwa Powiatowego i miał na celu doskonalenie kompetencji zawodowych młodzieży kształcącej się w zawodzie fryzjera. Pobyt w Niemczech umożliwił  też praktyczną naukę języka niemieckiego oraz stał się okazją do zapoznania z kulturą naszych zachodnich sąsiadów. Pod kierownictwem nauczyciela zawodu i instruktorów uczennice poznawały tajniki pracy profesjonalnego fryzjera, doskonaliły dotychczas nabyte umiejętności oraz odkrywały najnowsze trendy w stylizacji i koloryzacji fryzur. Zachwyt wzbudziła przede wszystkim wyposażona w nowoczesny sprzęt pracownia do nauki zawodu.

Czytaj więcej

Petersburg2013

Swarzędzka Jedynka znów w PetersburguNa przełomie września i października 2013 roku uczniowieSwarzędzkiej Jedynki wraz z opiekunami po raz kolejny udali się do jednego z najpiękniejszych miast Rosji - Sankt Petersburga. Wymiana pomiędzy szkołami polską i rosyjską trwa już nieprzerwanie 15 lat.Tym razem podróżowaliśmy przez Litwę, Łotwę oraz Estonię. W Wilnie zobaczyliśmy m.in. Ostrą Bramę, Wileńską Katedrę, Uniwersytet Wileński wraz z dziedzińcem Piotra Skargi, kościół św. Anny, celę Konrada, znaną nam z Dziadów części III oraz wiele, wiele innych ciekawych miejsc. Zachwyceni Litwą i jej przepiękną stolicą, myśleliśmy, że nic nas już nie zaskoczy. A to nieprawda – Ryga to prawdziwie europejskie miasto, a Petersburg…

Czytaj więcej

turniej szachowy 2013

Szkolny Turniej Szachowy 2013W Szkolnym Turnieju Szachowym, który odbył się 24 października 2013r. wzięło udział 12 uczestników. Rozegrano 11 rund w czasie 4 godzin.

Czytaj więcej

dzień papieski 2013

O szacunku i dialogu, czyli XIII Dzień Papieski w Swarzędzkiej Jedynce15 października 2013r. obchodziliśmy w Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu XIII Dzień Papieski, który w tym roku przebiegał pod hasłem ,,Jan Paweł II - Papież Dialogu”.Błogosławiony Jan Paweł II był bowiem mistrzem dialogu. W kontaktach międzyludzkich podkreślał rolę wzajemnego szacunku i otwartości. W encyklice Reconciliatio et paenitentia papież wyraził pragnienie: ,,aby dialog między religiami doprowadził do przezwyciężenia wszelkiej wrogości, nieufności, wzajemnego potępiania czy wzajemnych zniewag, co stanowi wstępny warunek spotkania przynajmniej w wierze w Jednego Boga i w pewności życia wiecznego dla nieśmiertelnej duszy”.

Czytaj więcej

biegi przełajowe2013

Trzy złote medale dla uczniów ZS nr 1 w Swarzędzu w Powiatowych Indywidualnych Mistrzostwach w Biegach Przełajowych16 Października w Poznaniu w okolicy Pomnika Harcerzy na terenie poznańskiej Malty odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Biegach Przełajowych, które jednocześnie były Memoriałem Bronisława Szwarca. 

Czytaj więcej